andytuba's head
Housekeeping Tips from Mom
Shitposting about resilience engineering with ADHD
– andytuba (they or he)

Buy the Rice Krispie Treats from the store

tldr: It's less money, effort, and clean-up to buy the Rice Krispie Treats from the store, unless you have unusual needs for a batch of treats.

Let's make some Rice Krispie Treats #

Tools:

Supplies:

Ingredients:

Time:

Waste:

Yield: 24 treats (I guess? I ate two rows already)

Shelf life:


Okay, let's buy some rice krispie treats #

Tools: reusable grocery bag

Supplies: nothing

Ingredients:

Time:

Waste:

Yield: 24 treats

Shelf life:

Which option brings a better return on investment? #

Life is short, industrial society has economies of scale. Unless you want a custom blend...

buy rice krispie treats from the store.